FRTU (Feeder Remote Terminal Unit) ve bir GSM Modem ile herhangi bir Kesicinin durumu uzaktan izlenebilir ve açma / kapama ve benzeri komutlar cep telefonu aracılığıyla gönderilebilir.

Ring (Halka) Ana Üniteleri (RMU) için ASHIDA FRTU: AFRTU1

A FRTU1, çeşitli ASHIDA SCADA bileşenleri ve modüllerinin arasında, GSM/CDMA temelli haberleşme içerisine gömülmüş, ihtiyaca göre uyarlanmış bir uygulamadır. AFRTU1 Ring Ana Ünitelerinin otomasyonu için ideal bir çözümdür. FRTU ile 144 x 144 x 200 mm kutu içerisine yerleştirilmiş bir adet FCCM/3 (Dijital Giriş) ve bir adet FCCM/5B (Dijital Çıkış) kart kullanılarak, 24 adet durum/alarm sinyalleri ve 8 adet çıkış kontağı kontrolü sağlanabilir,

Bir RS485 portu ile, haberleşme özelliği olan bir röle ile haberleşme ilaveten genişletilebilir. Basitleştirilmiş genel şema aşağıda görülmektedir:

FRTU, giriş kontaklarında herhangi bir değişiklik olduğunda bunu SMS olarak iletecek şekilde programlanabilir. RS232 portu üzerinden arayüz yazılımı ile (“Konuşan Röle” adlı arayüz yazlımı) istenen cep telefonu numarası ve mesaj ayarları yapılabilir. Aynı zamanda FRTU, gönderilen cep telefonu mesajı komutu ile istenilen 8 adet çıkış kontağı üzerinde işlem yapabilme olanağını da sunar. Güvenlik ve yetkili olmayan kullanımı engellemek açısından, sadece numarası girilen cep telefonu ile gönderilen SMS komutları ile işlem kabul edilir.

Eğer FRTU içindeki SIM kart veri girişi yapılabilen türden ise, FRTU’ya arama yaparak bağlanmak da mümkündür; böylece ASCADA-SAS yazılımı kullanılarak tam teşekküllü bir SCADA sistemi oluşturulmuş olur. ASCADA-SAS, önceden programlanmış zamanlarda kısa bir süreliğine ayrı bir RMU ile bağlantı kurmak üzere ayarlanabilir.

ASHIDA FRTU’sunun (AFRTU1) ana parçaları; Digital Giriş/Dijital Çıkış Kartlarının, GSM/CDMA Modeminin ve diğer aksesuarların özel versiyonlarından oluşur. FRTU’nun analog değerleri okuyabilmesi için, Dijital Çıkış kartının yerine, bir analog giriş kartı da kullanılabilir. FRTU’nun tasarımı; haberleşebilen koruma röleleri ve haberleşebilen çok fonksiyonlu ölçüm cihazları ile RTU’nun kordinasyonunu sağlayacak şekilde yapılmıştır. Bu sayede FRTU gelecekteki gelişimlerde de esnekliğini koruyabilecek bir yapıya sahip olmuştur.

Menü