afb-logo-2019

Mesleki Yeterlilik

Mesleki Yeterlilik

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ

AFB Enerji Mühendislik İnşaat Taahhüt Pazarlama İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi ve Bİİ Yazılım ve Belgelendirme A. Ş. Mesleki Yeterlilik Kurumu teşvikleri kapsamında Üretici Firma Protokolü imzaladı.

AFB Enerji, 12UY0075-3 Elektrik Pano Montajcısı Rev. 02 mesleğinde çalışan değerli ustaların Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları için, ustaların sınav ücretini karşılamaktadır. AFB Enerji ülkemizde nitelikli işgücünün gelişmesini ve elektrik alanındaki uygulamaların Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi ustalarca yapılmasını desteklemektedir. Bu kapsamda belge almak için başvuran ustalarımız, Üretici Firma olarak anlaşma yaptığımız Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu Bİİ Yazılım ve Belgelendirme tarafından yapılan teorik ve performans sınavlarına katılırlar. Sınavlarda başarılı olan ustalarımız, Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar.

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu uyarınca belirlenen mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçilerin çalıştırılması yasaklanmıştır.

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ulusal yeterlilik sistemi orta ve uzun vadede işsizliğin azalması, istihdamın gelişmesi, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlar. Nitelikli ve belgeli işgücü istihdamının artması daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de destekler.

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Ustalarımız AFB Enerji işbirliğinde gerçekleştirilecek Elektrik Pano Montajcısı mesleğinde Mesleki Yeterlilik Sınavlarına girerek, başarılı olmaları durumunda Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilirler. Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen ustalarımızın sınav ücretine karşılık gelen tutar AFB Enerji tarafından karşılanarak, sınavda başarılı olan adayların sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fon’undan karşılanır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen ustalarımız, ön başvurularını yaparak süreçlerini başlatırlar. Ön başvurusu alınan ustalarımız, Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu tarafından aranarak süreç hakkında bilgilendirilir ve başvuru süreci tamamlanır. Başvuru sürecini tamamlayan ustalarımıza sınav tarihi ve saati bildirilir. Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu tarafından ulusal yeterliliklere göre gerçekleştirilen teorik ve performansa dayalı sınavlar sonrasında başarılı olan ustalarımıza, Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir.

Sınav tarihi ve saati belge almak için başvuru yapan ustalarımızla birlikte belirlenir. Sınava katılarak başarılı olan adaylara MYK tarafından düzenlenen belgeleri, yetkili kuruluş tarafından imza karşılığında teslim edilir.

Sınava girecek ustalarımızın, sınava gelirken yanında kimlik belgesinin (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) bulunması zorunludur. Bunun dışında sınav için gerekli olan tüm araç gereç ve dokümanlar sınav merkezinde mevcuttur.

Sınavlarda adayların her bir bölüm için ayrı ayrı olmak üzere toplam 3 hakkı vardır. Örneğin uygulama sınavını geçerek sadece yazılıdan başarısız olan bir aday, bir sonraki hakkında sadece yazılıdan sınava girer ve başarılı olduğunda belgelendirme hakkı kazanır.

ÖN BAŞVURU

Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarına ön başvuru için aşağıdaki bağlantılara tıklayınız.

Başvuru için : http://www.bii.com.tr

Mesleki Yeterlilik Kurumu : http://www.myk.gov.tr

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

X